Sprawa karna i cywilna – jaka to różnica?

Podstawową różnicą między sprawami karnymi a cywilnymi jest sposób ich rozstrzygania. W sprawach karnych sędzia ma za zadanie poznać prawdę, nawet jeżeli obrońca i prokurator nie angażują się w proces. W postępowaniach cywilnych natomiast sędzia nie musi dociekać niczego na własną rękę. Czym jeszcze różnią się te procesy? Kiedy musisz dobrego adwokata? Czy znajdziesz właściwego w Gdańsku?

Kiedy mówimy o sprawie karnej

Sprawy karne obejmują sytuacje, które są uważane za krzywdzące dla ogółu.

Podczas postępowania karnego to sąd jest odpowiedzialny za rozstrzygnięcie procesu sądowego. Ogólnie mówiąc sąd musi dążyć do poznania prawdy, nawet jeżeli osoba oskarżona, jej obrońca i oskarżyciel nie próbują nic wnieść do postępowania. Inaczej sąd jest zobowiązany do samodzielnego znalezienia przesłanek i wyciągnięcia z nich właściwych wniosków.

Jak wygląda sprawa cywilna?

Sprawy cywilne przeważnie obejmują prywatne spory pomiędzy dwoma osobami albo organizacjami.

W sprawach cywilnych rozwiązanie sprawy zależy od tego, jak strona będzie do niego przygotowana i jak sprawę poprowadzi. Oprócz tego, że musi samodzielnie przedstawić sądowi dowody na poparcie jej postulatów, to też musi zrobić to w odpowiednim terminie i formie – w innym przypadku sąd ma możliwość nie przyjąć tych dokumentów i oświadczeń.

Pamiętaj, że to w trakcie spraw cywilnych przeważająca część ludzi próbuje rozwiązać swoje sprawy w sądzie. Są to w dużej mierze postępowania spadkowe, odszkodowawcze, lub procesy rodzinne takie jak alimenty, adopcje oraz rozwody.

Zostałem pozwany – co teraz?

Warto wiedzieć, że procesy cywilne rozstrzygają jakieś nieporozumienia i niesamowicie istotne jest posiadanie profesjonalnego prawnika. Musi zebrać maksymalną ilości dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Weź pod uwagę, że w prawie cywilnym, w odróżnieniu do karnego, to zaabsorbowanie Twojego prawnika decyduje o wygraniu sprawy. W Gdańsku na pewno znajdziesz właściwego adwokata, który wesprze Cię w sprawie. 

W postępowaniu karnym za to dobry adwokat pomoże Ci szybko i bezproblemowo przejść przez proces i wykazać, że jesteś niewinny. Nawet jeżeli wiesz, że proces powinien zakończyć się na Twoją korzyść, to profesjonalny adwokat zaoszczędzi Ci wiele stresu i czasu.

Nie jest ważne więc, czy masz potrzebę zatrudnić obrońcę w sprawie karnej, czy adwokata w sprawie cywilnej – zawsze warto żebyś postawił na profesjonalnego i doświadczonego prawnika, którego z pewnością wyszukasz w Gdańsku.

Źródło: https://jolantawawrzyniak.pl/ – radca prawny z Gdańska