Rodzaje filtrów w systemach nawadniania

Jeżeli zależy Ci na wieloletnim działaniu systemu nawadniania, to powinieneś zwrócić uwagę na filtry, ponieważ są one bardzo ważnymi elementami. Jest wiele rodzajów w zależności od potrzeb, jednak niezależnie od tego co będzie najlepsze dla Twojej działki będziesz mieć gwarancję, że będą dbać o jakość wody przeznaczonej roślinności. Wysoka jakość wody nie tylko wydłuży żywotność ogrodu, ale także całego systemu nawadniania. Konieczna jest kontrola jej zdatności, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zanieczyszczeń. Lekceważenie tego zagrożenia może przyczynić się do konieczności wymiany bardzo ważnych części w systemie nawadniającym. Filtry odpowiadają za ochronę naszej instalacji oraz blokują możliwość przedostawania się niepożądanych cząsteczek. Jeżeli będziesz przestrzegać tych reguł to możesz być pewny, że minimalizuje się ryzyko usterek.

Jaka jest różnica między dostępnymi filtrami?

Bardzo ważne jest zorientowanie się z jakim rodzajem zanieczyszczeń mamy do czynienia na terenie przeznaczonym do zastosowania systemu nawadniającemu. Przedsiębiostwo Watermil (zobacz dostępne filtry) posiada ogromną wiedzę z zakresu systemów nawadniających i na pewno pomoże wybrać filtr, który bez problemów będzie wykonywał powierzone mu zadanie przy zachowywaniu jakości wody na najwyższym poziomie. Typowe zanieczyszczenia stanowiące utrapienie dla instalacji to: mechaniczne, biologiczne, a także różnego rodzaju osady mineralne.

Filtry siatkowe – jak działają

Najczęstszym wyborem stosowanym w systemach nawodnieniowych są filtry siatkowe. Zbudowany jest z korpusu wyprodukowanego z tworzywa sztucznego lub stali z umiejscowionym w środku elementem, który służy do filtrowania. Stosuje się je do filtrowania wody zawierającej niewielką ilość zanieczyszczeń. Stosuje się je z reguły w zraszaczach oraz mikrozraszaczach. Głównie są przeznaczane do nawadniania pól uprawnych oraz terenów zielonych. Istnieje opcja oczyszczenia takiego filtra,polega to na umyciu wkładu sitkowego. Tego rodzaju filtr jest także bardzo wydajny. Warto też zwrócić uwagę na nieduże koszty.

filtr siatkowe

Filtr dyskowy – zastosowania

Często kupowane są filtry dyskowe ze względu na wysoką jakość materiałów. Dzięki temu cechują się bardzo dużą odpornością mechaniczną. Tego typu filtra używa się w systemach do usuwania poważniejszych. Doskonale spełniają swoją rolę, chroniąc system nawadniania przed nawracającymi osadami powstającymi w rurach.

Filtr żwirowy – najpopularniejsza opcja

Trzecim najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest filtr żwirowy. Są montowane w sytuacji, gdy woda jest czerpana ze zbiorników otwartych oraz wód podziemnych, pod warunkiem, że je napowietrzono . Do tych filtrów są dostosowywane wypełnienia mineralne w zależności od obecnych zanieczyszczeń. Filtry piaskowo-żwirowe są wykonane ze stali, filtracja na złożach mineralnych gwarantuje ochronę systemu, a także chroni rośliny przed ingerencją patogentów.

Zamieszczono w: Dom