Rezonans magnetyczny – fakty i mity

Rezonans magnetyczny (np w Gdańsku) jest bez wątpienia bardzo popularną formą badania, z której korzystają każdego dnia tysiące osób w całej Polsce. Mimo tej powszechności, może się wydawać, że mało kto zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, jakiego rodzaju jest to badanie. Co więcej, powstało także wiele mitów dotyczących samego procesu, które zdecydowanie warto obalić (lub potwierdzić). Zachęcamy w związku z tym, aby zapoznać się z paroma faktami na temat rezonansu magnetycznego oraz badania tym urządzeniem.

Fakty na temat rezonansu magnetycznego

Nade wszystko należy wytłumaczyć nieco więcej na temat samego procesu badania oraz jego przebiegu. Pacjent, który musi stawić się na takim badaniu, kładzie się i zostaje wsunięty do swoistego rodzaju tuby, w której odbywa się rezonans. W trakcie badania zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek ruchów, gdyż może to przeszkodzić w uzyskaniu prawidłowych wyników. Ze względu na to, że w środku jest stosunkowo ciasno, to pacjenci, którzy cierpią na klaustrofobię, mogą nie być przesadnie zadowoleni z przebywania wewnątrz – to jest mit, który oficjalnie potwierdzamy. Na dyskomfort mogą wpływać także donośne, niepokojące dźwięki wydawane przez tubę. Z tego względu bardzo powszechną praktyką jest stosowanie zatyczek do uszu.

Jeśli szukasz miejsca, gdzie zostanie Ci wykonany rezonans kręgosłupa w w okolicy Trójmiasta, sprawdź cennik tej przychodni -> link.

Mity na temat rezonansu magnetycznego

Jednym z najbardziej powszechnych mitów jeśli chodzi o rezonans magnetyczny jest ten, wedle którego rezonans magnetyczny umożliwia uzyskanie stuprocentowo dokładnych wyników oraz natychmiastowe zdiagnozowanie choroby lub przypadłości. Owszem, badanie rezonansem może przynieść ogromne korzyści w trakcie leczenia, ale raczej jako uzupełnienie poprzednich badań. Dlatego lekarze zalecają, żeby rezonans magnetyczny nie był jedyną formą diagnozy danego schorzenia lub przypadłości.

Czy wiesz jak poprawnie przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Zanim przystąpi się do badania wskazane jest zbadać poziom kreatyniny. Zalecane jest to nie tylko, gdy w planie jest rezonans z kontrastem, w trakcie badania może stać się tak, że jednak badanie z kontrastem jest niezbędne. To samo dotyczy pojawienia się na badaniu na czczo. Pacjent powinien wstrzymać się od przyjmowania posiłków między 6-8 godzin przed badaniem. Lekarze rekomendują, by wstrzymać się od picia przed badaniem rezonansem magnetycznym, lecz są też opinie, które zalecają wypicie dużej ilości wody. W tej kwestii najlepiej zdać się na lekarza. Warto zapytać go o to, jak najlepiej postąpić w tej sytuacji.

Gdy szykujesz się na badanie, unikaj stosowania tego dnia makijażu czy lakieru do włosów. W składzie wielu kosmetyków można odnaleźć drobiny metali, mogą one zniekształcić obraz otrzymany podczas badania. Dodatki, które posiadają fragmenty metalu takie jak spinki do włosów, okulary czy zegarki trzeba zostawić przed wejściem. To samo dotyczy elementów ubioru, przed badaniem niekonieczne jest rozbieranie się, jeśli jednak ukryte są w nich kawałki metalu takie jak zamki lub guziki, będziesz poproszony o ich zdjęcie. Ubiór powinien być także komfortowy, aby pozostając w bezruchu, nic nie uwierało Cię w trakcie badania.

Badanie rezonansem magnetycznym – wskazania

Kolano

Rezonans magnetyczny jest bardzo pomocny przy podejrzeniu uszkodzenia więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. To badanie wykonuje się również, aby wykryć zwapnienia, torbiele lub zmiany przeciążeniowe w obszarze kolana. Wskazanie na rezonans magnetyczny z kontrastem można dostać gdy jest podejrzenie takich chorób jak zapalenie błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno – chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze objawy, jakie mogą Cię zaniepokoić to ból, obrzęk i ograniczona ruchomość kolana. Te symptomy mogą mówić o narastającym procesie chorobowym w kolanie, w takiej sytuacji nieocenioną pomocą w diagnozie może okazać się rezonans magnetyczny.

Kręgosłup

Podstawowym wskazaniem do tego, aby wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa, bywa jego ból. Objawy bólowe utrudniające poruszanie się, czy też drętwienie kończyn to częste uzasadnienia, dlaczego pacjenci postanawiają udać się na badanie rezonansem. Jest to jedna z metod diagnozowania kręgosłupa. Podczas tego badania można wykryć jamistość rdzenia, wodordzenie a także rozszczepienie rdzenia. Innymi zaleceniami do zrobienia rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest przypuszczenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego lub choroby zwyrodnieniowej. Kiedy jest podejrzenie zmian nowotworowych lub zapalnych, zaleca się wykonanie rezonansu z kontrastem.

Głowa

Badanie rezonansem magnetycznym głowy może być niezastąpionym przyrządem diagnostycznym kiedy różne procedury nie dostarczyły dostatecznej ilości danych do postawienia diagnozy. Jeśli jest podejrzenie, iż wewnątrz mózgu bądź pniu mózgu stworzyły się zmiany nowotworowe, wahania hormonów podpowiadają możliwość zaburzenia przysadki mózgowej bądź nastąpiły zmiany w zachowaniu sugerujące zaburzenia neurologiczne, możliwe, że zostaniesz skierowany na badanie rezonansem. Oznakami, jakie mogą Cię niepokoić, jest ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenia równowagi czy niepoprawne reakcje na bodźce.