Na czym polega praca biura rachunkowego?

Biuro rachunkowe jest firmą, która za właścicieli firmy rozlicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Bardzo często prowadzi także dokumentację kadrową, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i sporządzanie deklaracji PIT. Do zadań profesjonalnego biura rachunkowego należy również robienie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Duże ale też niewielkie przedsiębiorstwa wielokrotnie preferują podjąć współpracę z biurem księgowym, niż zajmować się rachunkowością we własnym zakresie. 

Na jakie biuro rachunkowe postawić

Na rynku trafimy na ogromne ilości biur księgowych. Będą to zarówno niewielkie rodzinne przedsiębiorstwa, duże firmy przyjmujące do pracy kilkadziesiąt pracowników, ale też ogólnopolskie biura rachunkowe online. Na pewno trudno jest zdecydować się na jedną słuszną receptę będzie odpowiadać każdemu.

Warto spojrzeć, czy firma, której chcesz zostawić całą księgowość jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej i otrzymała Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby pracować jako księgowy. Nie jest niezbędne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to my podejmujemy decyzję czy chcemy zostawiać odpowiedzialność firmie, która może nie znać się na księgowości.

Kolejną rzeczą, którą opłaca się sprawdzić jest istnienie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura rachunkowe wyznaczają jednego pracownika, którego pracą jest opieka nad Twoją firmą. Zazwyczaj otrzymujesz kontakt do swojego opiekuna i ma on wszystkie dokumenty o Tobie zawsze w pogotowiu. Tańsze przedsiębiorstwa często nie mają takich opcji i z reguły, kiedy musisz się czegoś dowiedzieć trzeba dzwonić na ogólną infolinię i czekać, aż losowy konsultant odnajdzie Cię w systemie.

Dlaczego warto podjąć współpracę z biurem księgowym?

W szczególności warto zacząć współpracę z biurem księgowym bowiem jest to gigantyczna oszczędność czasu. Prowadząc firmę często korzystniej jest zarezerwować go na przyciąganie nowych kontrahentów, lub atrakcyjniejszą obsługę tych, którzy z nami są, niż na samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych. W dodatku – aby efektywnie prowadzić księgowość w firmie konieczne jest bieżące zaznajamianie się z ciągle zmieniającymi się przepisami prawa w zakresie rachunkowości.

Ostatni już czynnik to odpowiedzialność za uchybienia i przeoczenia. Jeśli oddasz fałszywe sprawozdanie do Urzędu Skarbowego możesz dostać karę grzywny, albo, co więcej, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W przypadku kiedy współpracujesz z lojalnym biurem rachunkowym – to ono jest odpowiedzialne za popełnione błędy.