Lepsze są implanty czy proteza?

Mówi się że idealny uśmiech to nasza największa ozdoba. Próchnica i obrażenia mechaniczne to najczęstsze przyczyny powstawania ubytków uzębięniu. Luki w uzębieniu są nie tylko nieestetyczne ale mogą prowadzić również do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Do takich liczy się przemieszczanie okolicznych zębów, które prowadzi do wad zgryzu. Kiedy powstają luki należy odwiedzić gabinet protetyczny jak najszybciej. Postaramy Ci się przybliżyć najbardziej powszechne metody.

Protezy zębowe

Protetyka ma wiele sympatyków, wiąże się z niższym kosztem niż implantologia,a także przebieg jest dużo krótszy. Protezy można podzielić na stałe i ruchome. Do stałych liczymy takie które wyjmujemy na noc. Ich mankamentem jest to że powinniśmy je wyczyścić z resztek jedzenia, są również większe niż protezy stałe czy implanty. Użytkownik musi zaadaptować się do noszenia ich. Współczesne protezy są bardzo podobne do wyglądu naturalnych zębów a ich dostosowanie w pracowni protetycznej zapewnia wygodę użytkowania. Protezy stałe to mosty i korony, które protetyk mocuje do zębów pacjenta. Korony są przymocowane do bazy stworzonej ze stałego zęba, a mosty do otaczających zębów. Do zamocowania protezy stałej trzeba oszlifować ząb. Może to budzić lęg, natomiast kiedy jesteś po leczeniu kanałowym nie ma to większego znaczenia.

Implanty dentystyczne

Implanty to niewątpliwie jedno z najtrwalszych rozwiązań, ale też najbardziej złożonych. Podczas operacji dentystycznej śruba zabespieczająca implant osadzana jest w szczęce, co naśladuje naturalny korzeń zęba. Po skończonej operacji trzeba odczekać kilka miesięcy, żeby implant zrósł się z tkanką, co istotnie wydłuża czas leczenia. Jako ostatni element na śrubie umieszczona jest korona, którą przygotowuje pracownia protetyczna. Jest to proces mniej inwazyjny niż protezy stałe, ponieważ nie narusza się się okolicznych zębów. Protetyk odtwarza jedynie brakujący ząb. Wszystkie opisane sposoby są dostępne w naszej pracowni protetycznej w Częstochowie, umów się na wizytę a znajdziemy razem najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.