Kursy SEP – komu są potrzebne?

Kursy SEP – czym są i kto powinien się nimi zainteresować?

Przede wszystkim powinno się wiedzieć, że są kursy SEP na poziomach G1, G i G3. Kursy takie przygotowują do egzaminów na uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe. Taki egzamin trzeba zdać żeby mieć pracę w branży energetycznej. Aby uczestniczyć w kursie musisz być pełnoletni i posiadać minimum podstawowe wykształcenie. Warto abyś o nim pomyślał jeżeli jesteś studentem, który myśli o rozszerzeniu wiedzy na temat branży energetycznej, elektrycznej oraz gazowej, ale też jeżeli jesteś wieloletnim pracownikiem i potrzebujesz dodatkowych uprawnień, albo kiedy dotychczasowe już wygasły. Oczywiście w takim kursie mają możliwość wziąć udział również całkiem nowe osoby w branży, które nie mają wcale wiedzy ani doświadczenia. Pamiętajcie, że kursy energetyczne trzeba powtarzać co 5 lat.

Artykuł na podstawie oferty CSZ – kursy sep z Krakowa.

Co dadzą Ci uprawnienia po kursie SEP?

Kurs SEP zazwyczaj zawiera zajęcia teoretyczne, na których prowadzący odtwarza prezentację a następnie z egzaminu sprawdzającego tę wiedzę. Sporo firm prowadzących kursy SEP oferuje zorganizowanie go w każdym miejscu w kraju, dla przykładu w Krakowie, musi się jedynie uzbierać grupa minimum 5 osób.

Podczas kursu SEP kursantom będą przybliżone akty prawne, zasady bezpieczeństwa i higieny pracy ale też ochrona przeciwpożarowa i pierwsza pomoc. Zapisując się na kurs energetyczny G1 dostaniesz certyfikat, który pozwoli Ci na monitorowanie sprzętów, instalacji i sieci energetycznych o napięciu równym oraz niższym niż 1 kilowolt a także takich o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kilowolt. Na dodatek przechodząc kurs SEP i zdając egzamin państwowy dostaniesz możliwość użytkowania i pilnowania urządzeń elektrotermicznych i takich do elektrolizy.

Następna kategoria kursu SEP to jest G2 i uzyskując takie kompetencje będziesz mógł pracować przy montażu, obsłudze i renowacji urządzeń, które przenoszą ciepło większe niż 50 kilowatów, oraz kotłów, turbin wodnych i parowych, wentylacji i klimatyzacji o mocy większej niż 50 kilowatów.

Ostatni już rodzaj kursu SEP to G3. W trakcie niego nauczysz się o urządzeniach gazowych i zyskasz kompetencje do obsługi, utrzymania oraz dozoru urządzeń i instalacji o ciśnieniu do 5 kilopaskali i większym, generatorów gazu, turbin gazowych i sprzętów, które są przeznaczone do wytwarzania paliw gazowych. W dodatku będziesz mógł się zajmować utrzymaniem sprzętów służących do oczyszczania, rozlewania i przerabiania gazu i paliw gazowych. Istotna jest też możliwość obsługi aparatury, która służy do kontrolowania, pomiarów i przewodzenia siecią, instalacjami a także pojedynczymi urządzeniami. 

Jak z tego wynika każdy poziom kursu SEP różni się od siebie zakresem obowiązków. Możesz dobrać taki, którego potrzebujesz do pracy, ale też możesz zapisać się na wszystkie na raz. W Krakowie z pewnością jest wiele firm, które przygotują dla Ciebie kurs SEP a następnie egzamin.

Jakich pytań możesz się spodziewać podczas egzaminu?

Egzamin przeważnie ma miejsce tego samego dnia co był kurs i ma formę ustną. W trakcie niego komisja może spytać o to jak działają urządzenia, instalacja oraz sieci. Możesz spodziewać się też pytań o to jakie pracownik musi spełnić warunki żeby móc robić prace kontrolne, pomiarowe i montażowe. Bardzo prawdopodobne że pojawią się zapytania o zasady BHP, jak udzielić pierwszą pomoc oraz jak wygląda ochrona przeciwpożarowa. Ostatecznie może znaleźć się też zapytanie jak postąpić kiedy pojawi się awaria, pożar albo inne zagrożenie dla sprzętów i ludzi. Każde z tych zagadnień będzie Ci przybliżone na kursie SEP w Krakowie albo innej miejscowości, więc nic nie powinno Cię zaskoczyć.