Jakie są korzyści dwujęzyczności?

Z całą pewnością w obecnych czasach umiejętność władania językami jest bardzo istotna w związku z czym warto uczyć dzieci od małego z językami obcymi. Dwujęzyczna szkoła podstawowa w Gdańsku to bardzo dobry pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to niektóre z miast w których znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Przeczytaj nasz tekst, celem poznania plusów i zalet dwujęzyczności.

Czym jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona jest to proces w którym opiekunowie decydują się wprowadzić dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy warto zacząć taki proces? Prawdę mówiąc to najlepiej jest zacząć uczyć dziecka języka tak szybko, jak tylko jesteś w stanie. Z wprowadzeniem języka obcego nie ma na co czekać. Tak naprawdę noworodek od samym narodzin podświadomie uczy się melodii języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Aby wprowadzić dwujęzyczność masz czas do 3. roku życia. Warto także postawić na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Nauczanie dwujęzyczne – czym jest?

Nauczanie w szkole podstawowej tego typu jest to system który polega na nauczaniu konkretnych przedmiotów w dwóch językach. Efektem tego prowadzi się do rozwoju kompetencji językowych, osiąganych przez uczniów. Zalety takiego sposobu nauczania to:

  • kreowanie postaw zrozumienia odmienności geograficznej a także kulturalnej obszaru językowego innego niż ojczysty;
  • poznawanie literatury, kultury a także historii krajów innych niż ojczysty;
  • szybszy dostęp do międzynarodowych programów związanych z edukacją;
  • zachodzi możliwość dalszej nauki za granicą.

Zalety dwujęzyczności

Plusów dwujęzyczności jest bardzo wiele. Poniżej je wypunktowaliśmy.

Tolerancja

Czy wiesz, że dwujęzyczne dzieci są bardziej tolerancyjne. Dzieje się tak ze względu na to, że intuicyjnie odczuwają, że nie istnieje jedna obiektywna prawda. 

Dziecko będzie miało lepszą wymowę

Puszczaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono umiało samodzielnie skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla opiekunów

Podjęta decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Opiekunowie aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą nie robić błędów, a czasem także się z nim doszkalać.

Dowiedz się jaki wpływ na rozwój dziecka ma dwujęzyczność

Najnowsze wyniki badań potwierdzają, że wychowywanie dziecka w dwujęzyczności pomaga z jego rozwojem. Występuje szybszy rozwój myślenia elastycznego i abstrakcyjnego. Ponadto rozwija ona pamięć krótkotrwałą a także ma niebagatelny wpływ na naukę kolejnego języka. W przypadku, gdy rodzice położą odpowiedni nacisk na naukę, z biegiem czasu zakres słów dziecka będzie coraz większy i pozwoli swobodnie posługiwać się dwoma systemami językowymi.