Jak ważna jest specjalizacja adwokata?

W teorii każdy prawnik może zająć się zarówno sprawą cywilną jak i karną. Często zdarza się sytuacja kiedy adwokat tego samego dnia idzie na rozprawę w sprawie rozwodowej i o porwanie. Dlaczego więc coraz częściej spotyka się wyspecjalizowane kancelarie adwokackie, które nie przyjmują wszystkich spraw? Jakie istnieją specjalizacje u prawników i dlaczego są tak bardzo istotne? Co powoduje, że w Warszawie wyspecjalizowane kancelarie prawnicze są bardzo powszechne, a w niedużych miastach dalej adwokaci nie przekonali się do tego modelu działania?

Czym są butiki wśród kancelarii adwokackich?

Od mniej więcej 10 lat w naszym kraju można znaleźć kancelarie adwokackie, które nazywane są butikami. Są to kancelarie niezmiernie wyprofilowane i biorą na siebie jedynie takie sprawy, które wpisują się w ich dziedzinę pracy. Chodzi o to, że adwokaci pracujący w kancelarii wyspecjalizowanej w dziedzinie prawa spółek nie podejmą się sprawy rozwodowej. Aktualnie są one bardzo powszechne w Warszawie, jednak mniejsze miasta dalej nie mogą się przekonać do takiego stylu funkcjonowania. Wynika to z tego, że nie ma w nich aż tak dużego popytu na adwokatów i nawet tych ogólnych kancelarii adwokackich nie ma za wiele.

Prawo aktualizuje się niezmiernie szybko i nadążanie z aktualizacjami w ustawach z każdej specjalizacji jest w zasadzie nieprawdopodobne. Jeżeli adwokaci specjalizują się tylko w wybranej dziedzinie prawa to prawdopodobnie będą na bieżąco z następnymi modernizacjami, a w konsekwencji oferują szybsze i bezsprzecznie mistrzowskie obsłużenie klienta. Kancelaria ta nie zajmie się sprawami z innej dziedziny ponieważ będzie to wymagało niezmiernie długiego czasu na wdrożenie się. Jasne, że jest to rezygnacja, ale wyrobienie prestiżu i reklamowanie się jako wyprofilowana kancelaria prawna często sprawi, że spora ilość klientów wybierze się właśnie do niej, zamiast do ogólnej kancelarii. Dzięki posiadaniu specjalizacji minimalizujemy konkurencję na rynku.

Co sprawia, że bycie wyspecjalizowanym adwokatem jest ważne?

Znajdując dziedzinę prawa, w której czujemy się bardzo dobrze, jesteśmy o wiele atrakcyjniejsi dla potencjalnych klientów. My nie mamy wątpliwości co do jakości usług, jakie świadczymy, a klient nie musi zastanawiać się czy odpowiednio zrobił powierzając swoją sprawę w nasze ręce. Nieprawdopodobne jest aby adwokat był biegły w każdej dziedzinie, a prowadzenie spraw dotyczących prawa rodzinnego i karnego w tym samym czasie spowoduje tylko, że utkniemy w papierach, które dotyczą obydwu i ostatecznie nie będziemy mogli doskonale poprowadzić ani jednej.

Jeśli jesteś adwokatem to z pewnością zależy Ci na znalezieniu doskonałego miejsca pracy, gdzie każdy będzie dostrzegał to co robisz. Dla wykwalifikowanej kancelarii prawnej przygotowanie adwokata nie jest łatwym zadaniem i potrzeba dużego nakładu pracy, z tego powodu zależy im na utrzymaniu adwokata u siebie.

Prawo jest bardzo rozrośnięte i można wyszczególnić prawo rodzinne, cywilne, pracy, spółek, administracyjne oraz karne, a dziedziny te można podzielić na jeszcze większą ilość bardziej sprecyzowanych specjalizacji, w konsekwencji każdy powinien wyszukać coś dla siebie.

Jakie specjalizacje opłaca się wybrać?

Do wyboru są w zasadzie dwie opcje – można wybrać bardzo popularną dziedzinę prawa, w której zawsze się coś dzieje i można liczyć na dużą ilość klientów, lub zrobić zupełnie odwrotnie i zająć się niszowym kierunkiem. Przy tym drugim rozwiązaniu możesz być jednym z niewielu adwokatów, którzy zajmują się tą dziedziną prawa. W konsekwencji duża ilość klientów będzie trafiać właśnie do Ciebie.

Podczas wybierania specjalizacji powinno się zadać sobie pytanie jaka branża nas interesuje i nie przerasta. Jeśli przerażają nas zabójstwa to może nie powinniśmy zajmować się prawem karnym, gdyż prowadzenie takich spraw może nas przerosnąć.

Powinniśmy także zwrócić uwagę na lokalizację, w której planujemy pracować jako adwokat. W miejscowościach na południu Polski może nie być potrzebna kancelaria prawnicza specjalizująca się prawem morskim, a w Warszawie w przeciwieństwie do małych miejscowości mogą być potrzebni prawnicy wykwalifikowani w relacjach międzynarodowych.

Z roku na rok na rynku pojawia się wielu świeżych absolwentów prawa, którzy mają ogromną konkurencję. Warto więc wyróżnić się w jakiś sposób, tak żeby nie zostać następnym prawnikiem od wszystkiego.

Tekst na podstawie informacji ze strony: Adwokat Katarzyna Topczewska