Jak przygotować dziecko na pójście do żłobka?

Twoje dziecko jest już zapisane do żłobka i nie możesz przestać myśleć jak dopiąć wszystko na ostatni guzik? A może dopiero rozpatrujesz czy warto go zapisać i myślisz czego jeszcze nie umie, z czym pewnie sobie nie poradzi, a co przyjdzie mu naturalnie? Gdy do debiutu jest niewiele czasu to niewątpliwie przyda Ci się zestawienie przedmiotów potrzebnych pierwszego dnia. Warto więc pomyśleć o skompletowaniu wszystkiego z wyprzedzeniem i nie zostawiać tego na dzień przed.

Nastawienie dziecka i rodzica do żłobka

Najistotniejsze co musisz dopilnować przed wysłaniem dziecka do żłobka to dobry humor. Chodzi tutaj zarówno o Twoje podejście, jak i o humor brzdąca. Poświęć czas na wyjaśnienie pociesze, że zostaje z innymi dziećmi i Ciociami na kilka godzin, że będzie to fajny czas, a potem resztę dnia spędzicie razem. 

Weź pod uwagę, że dziecku bardzo szybko udzieli się Twój nastrój. Jeżeli będziesz poddenerwowana, przestraszona i Twój stosunek do tego pomysłu nie będzie pozytywny – maluch bez wahania złapie taką postawę. Jeśli masz taką możliwość to zostaw go początkowo tylko na kilka godzin i stopniowo przeciągaj ten czas. Na skutek tego ty nie będziesz się denerwować, że od razu rozstajesz się z dzieckiem w nowym miejscu na pół dnia, i maluch będzie w swoim tempie przyzwyczajał się do coraz dłuższych pobytów w żłobku.

Pamiętaj, że dobrze wybrana placówka oszczędzi Ci wielu negatywnych myśli. Żłobek kraina-kubusia.pl w mieście Gorzów Wielkopolski bankowo zaproponuje Twojemu dziecku odpowiednią troskę .

Na co zwrócić uwagę od pierwszych tygodni życia dziecka?

Już na początkowym etapie życia dziecka masz możliwość rozpocząć przygotowywać go do żłobka. Pokaż maluchowi, że zdarza się, że Cię nie ma. Często zostawiaj go z babcią albo ciocią. Pokazuj mu nowe miejsca i daj odkrywać naturę. Ucz samodzielności. Pozwalaj maluchowi zajmować się samym sobą, ale też zabieraj do innych dzieci jeśli masz taką możliwość, w ten sposób łatwiej odnajdzie się w grupie.

Lista must-have dla dziecka

Spakuj dla dziecka jego ulubionego pluszaka i kocyk, smoczek, jeżeli go używa i plastikowy kubek na napoje. Ponadto koniecznie maluch musi mieć ze sobą zapasowe buty i ubranka na zmianę. Jeśli Twoje dziecko nie załatwia się na nocnik to pamiętaj zabrać do żłobka body, w innym przypadku zabierz majteczki. Oprócz tego pidżamka, koszulki z długim i krótkim rękawkiem, spodenki, sweterek, bluzę i skarpetki. Oczywiście jeżeli Twoja pociecha korzysta z pieluszek – je też koniecznie spakuj. Często przydają się też chusteczki nawilżane.

W podsumowaniu rzecz trochę oczywista, ale zdecydowanie najważniejsza. Uśmiech! Uśmiechnięty rodzic to mniej zestresowane dziecko, a przecież żłobek nie ma kojarzyć się szkrabowi z niczym złym, tylko ma być super zabawą.