Dom opieki – jak wybrać odpowiedni?

Zdarza się, że przychodzi moment, że musimy podjąć decyzję o znalezieniu miejsca, w którym ktoś zaopiekuje się naszym seniorem. Bez względu na to, dlaczego się na to decydujemy, ważne jest znalezienie perfekcyjnego ośrodka, gdzie profesjonaliści zadbają o naszego rodzica albo dziadka. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu domu opieki? 

Różnice między domem pomocy społecznej i zakładem opiekuńczo-leczniczym

Państwowe domy opieki dzielimy na takie dla seniorów względnie zdrowych i dla tych, którzy potrzebują stałej opieki lekarskiej. W domach pomocy społecznej nie ma większego problemu z otrzymaniem miejsca w pokoju, zapłacić za nie musi w całości senior i oferują tylko najważniejszą formę opieki, zalicza się do tego miejsce zamieszkania, wyżywienie, ubrania oraz pielęgnację.

Dużo ciężej jest dostać się do zakładów opiekuńczo-leczniczych, gdzie udają się seniorzy z problemami zdrowotnymi. Poza podstawową opieką wymagają oni również opieki lekarzy i pielęgniarek. Opłacenie tych placówek leży po stronie NFZ.

Jak wygląda pobyt w prywatnym domu opieki dla seniora?

Niektóre prywatne domy opieki mogą być trochę finansowane z NFZ, jednak najczęściej jest to wydatek od 2 niekiedy do 7 tys. zł miesięcznie.

W większości przypadków w prywatnych domach opieki trzeba dodatkowo płacić na przykład za leki, pieluchomajtki, bandaże, rękawice.

Co takiego mają w sobie prywatne domy opieki, że pomimo swojej wysokiej ceny wciąż są popularnym wyborem?

Po pierwsze dostęp do lekarzy specjalistów jest dużo łatwiejszy, w głównej mierze ze względu na fakt, że nie trzeba umawiać wizyt tylko na NFZ. W wielu domach opieki jest rehabilitant, który prowadzi dostosowane do pacjentów zajęcia. Tak, są one płatne osobno, ale tak samo jak w przypadku lekarza – możliwe są na zaraz, a nie za 2-3 miesiące.

Poza tym do takiego domu opieki dla seniora dostaniemy miejsce od zaraz, nie ma potrzeby uzupełniania ogromnej ilości formularzy, tak jak przy próbach dostania się do publicznych domów pomocy społecznej.

No i sporo domów seniora ma dużo udogodnień, takich jak dostosowana dieta, spotkania integracyjne, zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania. Zazwyczaj warunki są atrakcyjniejsze niż w DPS a i koszt najtańszych prywatnych domów opieki nie jest dużo droższy niż tych publicznych.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki dla seniora?

Najważniejsze jest skorzystanie z takiego ośrodka, który położony jest w ciekawej lokalizacji. Należy zwrócić uwagę na domy Sanus – dom seniora, zlokalizowany w Radlinie, tj. w okolicy takich miejscowości jak Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski oraz Jastrzębie Zdrój. Na pewno zaoferują Ci pierwszorzędną opiekę. 

Jeżeli tylko masz warunki to odwiedź najpierw placówkę i rozejrzyj się co ma do zaoferowania. Bardzo ważne jest zweryfikowanie umiejętności personelu w domu seniora – to oni będą codziennie spędzać z nim czas i pomagać mu. Następna istotna sprawa to dowiedzenie się jak spędza się standardowy dzień w domu opieki – czy jest zorganizowana aktywność fizyczna, rozwijanie swoich zainteresowań czy ośrodek robi jakieś dodatkowe spotkania. Dopytaj się jak często można odwiedzać bliskiego i czego można oczekiwać w kwestii jedzenia.

Im więcej się dowiesz na tym etapie, tym spokojniejsi możecie być kiedy zawieziecie tam swojego rodzica lub dziadka. Przecież to nie będzie kilkudniowy pobyt w hotelu, tylko zdecydowanie dłuższy czas zamieszkania, więc ważne żeby dla wszystkich było to wygodne.