Czym są kryptowaluty?

natychmiastwchodzi następny, co jest gwarancją niezawodności systemu. Oczywiście taki system ma też pewne wady. Jedną z nich jest znacznie dłuższy czas transakcji, ponieważ często zdolności obliczeniowe uczestników są zbyt małe. O kryptowalutach z pewnością nie można powiedzieć, że są przyjazne środowisku, ponieważ obsługa takich transakcji wykorzystuje ogromne ilości prądu. 

Gdzie można kupić kryptowaluty?

Większość transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut ma miejsce na kryptogiełdach. Jest to lokalizacja oferująca stosunkowo niewygórowane koszty transakcji, a także komfort. W tej sytuacji wyłącznym kosztem jest prowizja, gdyż kryptogiełdy nie pobierają opłat za założenie konta. Obecnie powstało dużo kryptogiełd oferujących różne waluty wirtualne, odróżniają się także między sobą jakością oferowanego bezpieczeństwa. Przed zawarciem transakcji należy zapoznać się z rankingiem giełd kryptowalut, aby móc wybrać najlepszą. Oczywiście kryptogiełda nie jest jedyną opcją. Kryptowaluty można również zakupić:
w kantorze z kryptowalutami,
od innego posiadacza kryptowalut,
w bitomacie.
Nie ma wątpliwości, że nie każda kryptowaluta będzie dostępna w powyższych miejscach, na pewno najbardziej urozmaicony wybór będzie na kryptogiełdach. 

Gdzie trzyma się kryptowaluty

Kiedy już staniemy się posiadaczami kryptowaluty poprzez np. kupno na giełdzie pozostaje zadać pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu powstały tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel ma dwa klucze- prywatny i publiczny. Szyfr publiczny można udostępnić innym uczestnikom w celu przelania na nasze konto kryptowaluty. Szyfr prywatny jak można się domyślić jest jedynie do naszego użytku i potrzebny jest do logowania do naszego portfela. Z jego pomocą można rozporządzać zgromadzonymi środkami. Oczywiście nie wolno dopuścić do przejęcia klucza przez osoby trzecie. Sprawi to do przejęcia naszego portfela przez osoby nieuprawnione. W przypadku kryptowalut nie ma możliwości oszustwa. Jest to zasługa tego, że każda jednostka ma unikalny kod, a wszystkie transakcje są rejestrowane. W sytuacji jakiejkolwiek niezgodności między rejestrami, transakcja z nietypowym kodem jest od razu usuwana przez system. 

Jak wygląda się płatność kryptowalutami?

Jak wyglądają transakcje z użyciem wirtualnych walut? Jest to przelewanie między portfelami, a w następnej kolejności weryfikacja poszczególnych transakcji przez uczestników określonej sieci. Aby transakcja mogła się odbyć dany podmiot musi na pewno udostępnić opcję płacenia w ten sposób. Kryptowalutami oczywiście można także handlować na kryptogiełdach. W przypadku portfeli walut wirtualnych niezwykle istotną kwestią jest dbanie o bezpieczeństwo swojego portfela. Nie można pozwolić na utratę osobistego klucza, gdyż nie ma opcji jego odzyskania. W sytuacji kiedy już stracimy klucz właściciel traci nieodwracalnie wszystkie swoje zgromadzone środki. Należy pamiętać, że obecnie najpowszechniejszą walutą wirtualną jest bitcoin. Za jego sprawą ten sposób płatności staje się coraz bardziej znany i coraz więcej podmiotów umożliwia opcję płacenia walutą wirtualną. W tym momencie w obrocie jest ok. 4000 różnych kryptowalut. Przed rozpoczęciem swojej przygody z walutami wirtualnym oczywiście powinno się zapoznać z zasadami ich działania i zasadami dokonywania transakcji.