Czym różnią się pamięci masowe i dlaczego do domu potrzebujesz innej niż do firmy?

Pamięć masowa jest stosowana przy przechowywaniu na niej dużej ilości danych. Pamięcią masową jest przykładowo dysk HDD lub SSD, który mamy w komputerze, ale są też pamięci masowe na dyskach przenośnych. Pospolite przenośne pamięci masowe to między innymi płyta CD, karta pamięci a także pendrive. Jaka jest różnica między pamięcią masową a operacyjną? Jakie pamięci masowe powinno się kupić do domu, a jakie dla firmy?

Czym różni się pamięć operacyjna od masowej?

Pamięć masowa ma za zadanie przechowywać pliki na stałe. Rzecz w tym, że nie jest ważne czy odłączysz komputer z zasilania, wyjmiesz dysk, przełączysz go do drugiego urządzenia, a potem z powrotem podłączysz w pierwszym komputerze, pliki, które zapisałeś będą tam wciąż. Dopóki ich nie pousuwasz. 

Pamięć operacyjna za to resetuje się stale kiedy wyłączasz urządzenie. Oznacza to, że po każdym ponownym włączeniu możesz ją zapisywać od początku, a ona podczas wyłączania zawsze się wyzeruje. Jest to spowodowane tym, że używana jest do tworzenia operacji w danej chwili.

Jaka pamięć masowa do użytku domowego?

Prywatny nabywca pamięci masowej prawdopodobnie nie potrzebuje dużych zabezpieczeń lub nośników danych, które mieszczą terabajty. Do stosowania z tego w domu świetnie sprawdzi się pendrive a także karta pamięci. Jedno i drugie możemy znaleźć w przeróżnych wielkościach i są dostępne we wszystkich sklepach komputerowych, a nawet w supermarketach. Pamięć flash USB znajdziemy także w opcjach szyfrowanych – jest to świetne sposób dla bardziej wymagających użytkowników pamięci masowej.

Powyższe rozwiązania będą wystarczające jeżeli chcesz zewnętrznego nośnika danych aby kopiować na niego dane takie jak obrazki, filmy czy muzyka. Jest to także dobre uchronienie się od utracenia tych baz z urządzenia.

Zostaje również temat pamięci masowej w charakterze dysku twardego. Wyróżniamy dyski HDD i SSD. Dysk SSD jest droższy, ale niewątpliwie wytrzymalszy i dynamiczniejszy. Jeśli myślimy o rozszerzeniu pamięci laptopa wystarczy zainwestować w dysk HDD, ale jeśli chcielibyśmy przyspieszyć jego pracę warto zainwestować w dysk SSD. Tego typu pamięć masowa nie jest wymienna. W laptopach wykorzystywanych w celach prywatnych sprawdzą się obydwa dyski twarde. Jest to zależne od tego czy laptop służy nam do czytania w internecie wiadomości i oglądania filmów, czy może do wysyłania dużych baz danych i grania w gry, które często mają duże wymagania co do komputera.

Jaka pamięć masowa do firmy?

Jeśli szukasz przemyślanego systemu do biura to z pewnością masz zupełnie odmienne założenia pod względem pamięci masowej niż nabywca kupujący ją do domu. Niezaprzeczalnie ważniejsza jest ochrona danych, które są tam trzymane. Chodzi tutaj zarówno o zabezpieczenie przed błędami użytkowników jak i przed wykradaniem danych. Powinno się też zwrócić uwagę na powstawanie kopii zapasowej, czy jest, jeśli tak to czy jest to automatyczne czy trzeba robić to samemu. Co więcej istotne jest żeby komputery firmowe działały szybko i bez trudności. Powinno się więc sprawdzić czy pamięć masowa wspomaga ten proces.

W dużych firmach w biurach graficznych oraz informatycznych dużo lepszym wyborem może być dysk SSD niż HDD. 

W ostatnim czasie znane zaczynają być całe systemy pamięci masowej, np. NAS. Wykorzystują one dostęp do internetu ale tylko dla konkretnych komputerów. Metoda ta jest tańsza i bezpieczniejsza niż korzystanie z chmury.

Jeśli chcesz zapoznać się szerzej z tematem, zobacz Data Experts – serwis pamięci masowej.