Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

Dla większości obywateli prawnik to prawnik i raczej nie zastanawiamy się nad tym czym poszczególni absolwenci prawa się różnią. A tak naprawdę prawnicy mają bardzo szeroki zakres swoich usług. Czasami pojawia się pytanie czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej.

Poszukujesz kancelarii? Sprawdź: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka to różnica?

Warto wskazać na zakres tych pojęć, by w ten sposób je rozróżnić. Można powiedzieć, że kancelaria prawna to szeroki zakres pojęcia zajmującego się pomocą prawną. Pod tym pojęciem kryje się każdy prawnik świadczący usługi doradztwa. Taka osoba nie posiada jednak odpowiednich uprawnień do reprezentowania klientów przed sądem, nie ma bowiem skończonej aplikacji. Jeśli chodzi o kancelarię adwokacką to termin jest węższy. Pod tym pojęciem kryje się bowiem kancelaria, w której pracują adwokaci. Tacy prawnicy mają ukończoną aplikację i potem zdany egzamin. Takie osoby mogą stać się pełnomocnikami zawodowymi. Adwokaci są również uprawnieni do reprezentowania klientów w sprawach karnych, czego nie robią radcy prawni.

Pojęcia kancelarii prawnej i adwokackiej stosowane są często zamiennie, jednak trzeba powiedzieć, że kancelaria adwokacka to określenie, które bardziej precyzuje zakres usług jakie prawnik realizuje

Szukasz profesjonalnego adwokata? Zobacz:
kancelaria adwokacka warszawa

Czym zajmuje się radca prawny?

Jeśli chodzi o zawody prawnicze jednym z nich jest radca prawny. Jednocześnie jednak wiele osób zastanawia się jakie zadania realizuje radca prawny. Jest to zawód prawniczy, który głównie skupia się na kwestiach związanych z prawem cywilnym. Dlatego osoba, która jest po aplikacji radcowskiej może reprezentować klientów w sądzie. Ta reprezentacja jest jednak ograniczona do spraw cywilnych, prawa pracy, rodzinnych. W przypadku radcy prawnego nie ma prowadzenia spraw karnych.

Dlatego kancelaria radcy prawnego skupia się na różnych sprawach prawnych z wyłączeniem spraw, które mają charakter karny. Jeśli w grę wchodzą sprawy cywilne oczekiwać można dużego doświadczenia po stronie radcy prawnego i będzie w stanie taką sprawę poprowadzić dla klienta w profesjonalny sposób.

Każdy kto chce być radcą prawnym musi w pierwszej kolejności skończyć studia prawnicze. Następnie będzie trzeba przejść aplikację i zdać egzamin państwowy. Zdanie egzaminu pozwala na uzyskanie wpisu na listę radców prawnych. Dzięki temu będzie można stać się zawodowym pełnomocnikiem.

Dobry prawnik? prawnik gdańsk