Chirurg stomatologiczny a dentysta – różnice pomiędzy tymi specjalistami

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w przypadku bólu zębów lub jakichkolwiek schorzeń jamy ustnej warto udać się do specjalisty. W dzisiejszych czasach medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a owych specjalistów jest coraz więcej, także kiedy chodzi o dbanie o doskonały stan uzębienia. Mnóstwo pacjentów regularnie zastanawia się, czy z daną dolegliwością lepiej odwiedzić lekarza takiego jak dentysta, czy może chirurg stomatologiczny (Gryfino) będzie lepszym rozwiązaniem. Postaramy się dziś wyjaśnić różnice między tymi dwoma zawodami, jak również przedstawimy, w jakich sytuacjach warto skorzystać z usług jednego lub drugiego. Temat jest bardzo prosty, lecz zdaje się, że stosunkowo mało osób zdaje sobie sprawę z tych różnic.

Chirurg stomatologiczny, dentysta i ortodonta – podstawowe fakty

Nade wszystko trzeba na samym początku zauważyć, że fachy takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, a także ortodonta, różnią się od siebie, w dużej mierze bardzo drastycznie.

Stomatolog

Zacznimy może od zawodu najbardziej popularnego, a więc dentysty. Dentysta to specjalista, która zajmuje się leczeniem różnorakich dolegliwości zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się nade wszystko regulowaniem ułożenia zębów oraz podejmuje decyzje odnośnie leczenia przy pomocy aparatów zębowych lub też szyn stomatologicznych.

Chirurg dentystyczny

Z kolei chirurg dentystyczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z jednego prostego powodu – odpowiada nie tylko za zęby, jak wcześniej opisani specjaliści, ale również za całą powierzchnię jamy ustnej. Czyni to z niego lekarza, który sprosta nawet najbardziej skomplikowanym zadaniom, takim jak między innymi implantologia. 

Chirurg stomatologiczny – kiedy należy go odwiedzić? W czym może pomóc?

Należy zdawać sobie sprawę, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest o wiele bardziej obszerny od zwykłego stomatologa. W skład jego usług wchodzi chociażby usuwanie zęba mądrości czy usuwanie wszelkich ubytków w zębach, a także implantologia (Gryfino), a zatem wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest również fachowcem, do którego warto wybrać się, kiedy istnieją podejrzenia, że mamy nowotwór kości twarzoczaszki lub jamy ustnej – dzięki swoim kwalifikacjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) bezsprzecznie będzie umiał poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Reasumując, chirurg stomatologiczny jest zawodem niezwykle rozległym i wymagającym ogromnych kompetencji, ale przy tym również odpowiedzialny. Każdy, kto się uda do chirurga stomatologicznego, może liczyć na szybkie zażegnanie nawet najbardziej nieprzyjemnych chorób dotyczących nie tylko zębów, ale i całej powierzchni jamy ustnej.